Kamień do gabionów

Nasza firma zmapowała wszystkie kamieniołomy, które oferują odpowiednie kruszywa do systemów gabionowych. Jeśli kosze gabionowe lub ogrodzenia z systemu gabionowego zamówisz u nas, jako bonus polecimy kamieniołomy wnajbliższej okolicy, w zależności od pożądanej frakcji i koloru. Ponieważ kamień bezpośrednio z kamieniołomu kosztuje około 50 zł za tonę,na całej inwestycji zaoszczędzisz znaczne środki. Kamień jest do każdego gabionu. Jego wybór zdecyduje o wyglądzie zewnętrznym całego ogrodzenia gabionowego, dlatego zebraliśmy wszystkie przydatne porady i zalecenia, jak wybrać odpowiedni kamień gabionowy. Ponadto nie chodzi tylko o sam kamień, jego wielkość, kolor czy kształt, ale także o to, w jaki sposób go poukładamydo gabionowej konstrukcji.

DOLOMIT

DOLOMIT

BAZALT

Čadič

TRAWERTYN JASNY

TRAVERTÍN SVETLÝ

WAPIEŃ ANTRACYTOWY

VÁPENEC ANTRACIT

ANDEZYT

VÁPENEC ANTRACIT

KOSTKI GRANITOWE

DOLOMIT

KAMYKI GRANITOWE

Čadič

KORA KAMIENNA

TRAVERTÍN SVETLÝ

KWARC

VÁPENEC ANTRACIT

ŻWIR DUNAJSKI

VÁPENEC ANTRACIT

ZALECANY ROZMIAR KAMIENIA

Wielkość oczka siatek gabionowych wyraźnie określa frakcjękamienia nadającego się do konstrukcji gabionowych. Na ogólny wygląd ogrodzenia wpływ ma nie tylko sposób ułożenia kamienia, ale także stosunek wielkości kamienia do oczka gabionu oraz kierunek oka (pion/poziom). Oferujemy 2 rodzaje systemów gabionowych. 1. Ogrodzenia gabionowe – PRAKTIK, w których rozmiar oczek jest stały 5 x 20cm. 2. Kosze gabionowe z siatek zgrzewanych, które oferujemy w trzech rozmiarach oczek 10 x 10cm, 5 x 10cm, 2,5 x 10cm. Konieczne jest, aby rozmiar kamienia był większy niż oczka siatek, w przeciwnym razie gabion nie będzie mógł zostać wypełniony. Generalnie zalecana minimalna frakcja kamienia gabionowego przy oczkach 5×10 cm i 10×10 cm to 63-125 mm. Przy wielkości oczek 2,5 x 10 cm możliwe jest zastosowanie frakcji 32-63mm/63-125mm. Rozmiar oczek 2,5 x 10 cm służy głównie do mocowania gabionów z sypanym kamieniem.

ROZMIARY OCZEK SIECI GABIONOWYCH

Oko gabiónovej siete 10x10cm Oko gabiónovej siete 10x5cm (horizontál) Oko gabiónovej siete 5x10cm (vertikál) Oko gabiónovej siete 10x2.5cm (horizontal) Oko gabiónovej siete 2.5x10cm (vertikál)

SPOSOBY WYPEŁNIANIA GABIONÓW KAMIENIEM

Istnieją 2 sposoby wypełniania gabionów kamieniem: sypanie, układanie. Sypanie kamienia pozwala zaoszczędzić dużo czasu, ale wynik jest nieco „obdarty” i nie schludny. Drugi sposób – ręczne układanie kamienia – jest procesem bardziej czasochłonnym, ale ogólny wygląd wypełnionego w ten sposób gabionu na zawsze będzie radością dla oczu. Oferujemy kosze gabionowe w 3 grubościach – 30/50/100cm. W przeciwieństwie do ogrodzenia gabionowego PRAKTIK (20 cm), kosze wymagają użycia ogromnej ilości kamienia. Z tego powodu zalecamy ręczne ułożenie wybranego kamienia od widocznej strony ogrodzenia i wysypanie pozostałej objętości kosza kamieniem z najbliższego kamieniołomu. W ten sposób można zaoszczędzić koszty i czas.

1. SYPANIE KAMIENIA - SZYBKI PROCES

2. RĘCZNE UKŁADANIE KAMIENIA –DOSKONAŁY WYNIK

ILOŚĆ KAMIENIA POTRZEBNA DO WYPEŁNIENIA GABIONÓW

Nasze wieloletnie doświadczenie w produkcji gabionów pozwoliło nam stworzyć specyficzną formułę, dzięki której w prosty sposób możemy obliczyć ilość kamienia potrzebną do wykonania ogrodzenia gabionowego.

Ilość kamienia potrzebna do wypełnienia ogrodzenia gabionowego (w tonach) = m3 x 1,8 (zaokrąglanie w górę)

NA CO UWAŻAĆ WYBIERAJĄC KAMIEŃ DO GABIONU

1.

Kamień o wysokiej zawartości żelaza
W rzadkich przypadkach zdarza się, że kamień wypełniający gabion zaczyna wypłukiwać czerwonawą powłokę. Późniejsze odbarwienie drutu jest przez wiele ludzi mylnie interpretowane jako korozja.

2.

Kamień zmieniający swoją strukturę pod wpływem warunków atmosferycznych – piaskowiec/łupek. Wybór tak nieodpowiedniego kamienia jest najczęstszą przyczyną deformacji gabionów.

3.

Kamień, którego frakcja jest mniejsza niż oczka siatki gabionowej (istnieje ryzyko jego wypadnięcia).

4.

Kamień, który ma w sobie zanieczyszczenia (żwir, glina). Pod wpływem deszczu wspomniane zanieczyszczenia z czasem zmywają się, co może spowodować zniszczenie konstrukcji gabionowej.