Kamień jest do każdego gabionu. Jego wybór zdecyduje o wyglądzie zewnętrznym całego ogrodzenia gabionowego, dlatego zebraliśmy wszystkie przydatne porady i zalecenia, jak wybrać odpowiedni kamień gabionowy. Ponadto nie chodzi tylko o sam kamień, jego wielkość, kolor czy kształt, ale także o to, w jaki sposób go poukładamydo gabionowej konstrukcji.
Wielkość oczka siatek gabionowych wyraźnie określa frakcjękamienia nadającego się do konstrukcji gabionowych. Na ogólny wygląd ogrodzenia wpływ ma nie tylko sposób ułożenia kamienia, ale także stosunek wielkości kamienia do oczka gabionu oraz kierunek oka (pion/poziom). Oferujemy 3 rodzaje systemów gabionowych. 1,2. Ogrodzenia gabionowe PRAKTIK i ogrodzenia gabionowe PREMIUM, w których rozmiar oczek jest stały 5 x 20cm. 3. Kosze gabionowe z siatek zgrzewanych, które oferujemy w trzech rozmiarach oczek 10 x 10cm, 5 x 10cm, 2,5 x 10cm. Konieczne jest, aby rozmiar kamienia był większy niż oczka siatek, w przeciwnym razie gabion nie będzie mógł zostać wypełniony. Generalnie zalecana minimalna frakcja kamienia gabionowego przy oczkach 5×10 cm i 10×10 cm to 63-125 mm. Przy wielkości oczek 2,5 x 10 cm możliwe jest zastosowanie frakcji 32-63mm/63-125mm. Rozmiar oczek 2,5 x 10 cm służy głównie do mocowania gabionów z sypanym kamieniem.
NASZA WSKAZÓWKA: Używaj większych kamieni: Jeśli masz taką możliwość, używaj większych kamieni, które pokryją większy obszar. Zmniejszy to liczbę kamieni, które musisz przechowywać, a także czas potrzebny na ich przechowywanie.
Istnieją 2 sposoby wypełniania gabionów kamieniem: sypanie, układanie. Sypanie kamienia pozwala zaoszczędzić dużo czasu, ale wynik jest nieco „obdarty” i nie schludny. Drugi sposób – ręczne układanie kamienia – jest procesem bardziej czasochłonnym, ale ogólny wygląd wypełnionego w ten sposób gabionu na zawsze będzie radością dla oczu. Oferujemy kosze gabionowe w 3 grubościach – 30/50/100cm. W przeciwieństwie do ogrodzenia gabionowego PRAKTIK (grubośc 19 cm), ogrodzenia gabionowe Premium (grubośc 20-40cm), kosze gabionowe wymagają użycia ogromnej ilości kamienia. Z tego powodu zalecamy ręczne ułożenie wybranego kamienia od widocznej strony ogrodzenia i wysypanie pozostałej objętości kosza kamieniem z najbliższego kamieniołomu. W ten sposób można zaoszczędzić koszty i czas.
Nasze wieloletnie doświadczenie w produkcji gabionów pozwoliło nam stworzyć specyficzną formułę, dzięki której w prosty sposób możemy obliczyć ilość kamienia potrzebną do wykonania ogrodzenia gabionowego. Ilość kamienia potrzebna do wypełnienia ogrodzenia gabionowego (w tonach) = m3 x 1,8 (zaokrąglanie w górę).
Kamień o wysokiej zawartości żelaza. W rzadkich przypadkach zdarza się, że kamień wypełniający gabion zaczyna wypłukiwać czerwonawą powłokę. Późniejsze odbarwienie drutu jest przez wiele ludzi mylnie interpretowane jako korozja.
Kamień zmieniający swoją strukturę pod wpływem warunków atmosferycznych – piaskowiec/łupek. Wybór tak nieodpowiedniego kamienia jest najczęstszą przyczyną deformacji gabionów.
Kamień, którego frakcja jest mniejsza niż oczka siatki gabionowej (istnieje ryzyko jego wypadnięcia).
Kamień, który ma w sobie zanieczyszczenia (żwir, glina). Pod wpływem deszczu wspomniane zanieczyszczenia z czasem zmywają się, co może spowodować zniszczenie konstrukcji gabionowej.